Speech & Debate Regional Champions

The Speech and Debate Team placed 1st overall in team sweeps at the OSSAA Regional Tournament, with 31 students qualifying in 55 events total for the state tournament, April 8-10.

Lincoln Douglas Debate

  • Hutton Rhodes – Regional Champ
  • Daniel Soto – Regional Runner-Up
  • Samuel Wilson – 3rd place
  • Blaire Smith – 4th place
  • Ella Fried – 5th place
  • Kayleona Hill – 7th place
  • Eli Challis – 8th place
  • Chris Bayless, Henry Ison, Delaney Anderson – Alternates

Domestic Extemp

  • Madeline Camp – Regional Champ
  • Ella Fried – Regional Runner Up
  • Samuel Wilson – 4th place
  • Daniel Soto – 7th place
  • Eli Challis – Alternate

Foreign Extemp

  • Blaire Smith – Regional Champ
  • Daniel Zavala – 3rd place
  • Romy Abu-Fadel – 5th place
  • Henry Regier – Alternate

Humorous Duet

  • Catie Leonard & Price Collier – Regional Champs
  • Julia Richard & Cade McNeil – 3rd place

Dramatic Duet

  • Amy Schoelen & Price Collier – 4th place
  • Baylee Melot & Lucia Corredor – 5th place

Humorous Interp

  • Evyn Lehr – Regional Runner-Up
  • Price Collier – 3rd place
  • Katie Elbow – 4th place
  • Banton Ward – 5th place
  • Cade McNeil – 8th place
  • Lily DelPresto – 9th place
  • Javier DiFrancesco – Alternate

Dramatic Interp

  • Catie Leonard – Regional Runner-Up
  • Sarah Tran – 6th place
  • Lane Adkins – 10th place

Standard Oratory

  • Lucia Corredor – Regional Champ
  • Baylee Melot – Regional Runner Up
  • Amy Schoelen – 3rd place
  • Kaylin Hart – 4th place
  • Paris Nguyen – 7th place
  • Banton Ward – 9th place
  • Asher Thorson – 10th place
  • Benji Silvernail & Ella Welch – Alternates

Original Oratory

  • Evyn Lehr – 3rd place
  • Kayleona Hill – 4th place
  • Romy Abu-Fadel – 5th place
  • Delaney Anderson – 6th place
  • William Janson – 7th place
  • Charlotte Waldo – 9th place
  • Hutton Rhodes – Alternate

Poetry

  • Julia Richard – Regional Champ
  • Catie Leonard – Regional Runner-Up
  • William Janson – 3rd place
  • Sarah Tran – 4th place
  • Evyn Lehr – 6th place
  • Lane Adkins – 7th place

Prose

  • Amy Schoelen – 3rd place
  • Banton Ward – 4th place
  • Lucia Corredor – 7th place
  • Lily DelPresto – 8th place
  • Peyton Harris – 9th place
  • Sydney Starr – 10th place
  • Elizabeth Heinlen – Alternate

Monologue

  • Julia Richard – 5th place
  • Sarah Tran – 6th place
  • Blaire Smith – 8th place
  • William Janson – Alternate